UWAGA! Dołącz do nowej grupy Koszalin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marlena Zimna


Marlena Zimna, która przyszła na świat 28 października 1969 roku w Koszalinie, pozostawiła po sobie niezatarte ślady w polskiej kulturze. Jej działalność jako tłumaczki literatury rosyjskiej oraz felietonistki, a także autorki książek poświęconych twórczości W. Wysokiego, świadczy o jej głębokim zainteresowaniu sztuką i literaturą.

Wśród jej osiągnięć warto wyróżnić Muzeum Włodzimierza Wysockiego, które założyła, oraz festiwal Filmów Dokumentalnych poświęcony temu wybitnemu artyście. Jej przedsięwzięcia miały na celu przybliżenie polskiemu odbiorcy sztuki Wysockiego oraz zainspirowanie kolejnych pokoleń do odkrywania i celebrowania jego twórczości.

Marlena Zimna zmarła 19 marca 2016 roku w Koszalinie, jednak jej wkład w kulturę i sztukę nie został zapomniany. Dzięki jej pracy, wiele osób mogło poznać bogactwo literatury rosyjskiej oraz twórczość Wysockiego, co buduje mosty między kulturami i wspiera rozwój artystycznych pasji.

Życiorys

Marlena Zimna, wybitna postać polskiej kultury, ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois w Koszalinie.

Po zakończeniu szkoły średniej, zdecydowała się na dalszą edukację, studiując filologię na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie.

W trakcie swojej nauki, z ogromnym zaangażowaniem przygotowała pracę doktorską, która była poświęcona Włodzimierzowi Wysockiemu.

Jako osoba aktywna w środowisku literackim, stała się członkiem Związku Literatów Polskich, co potwierdziło jej znaczenie w polskiej literaturze.

Marlena Zimna znalazła swoje miejsce ostatniego spoczynku na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie, gdzie jej pamięć jest wciąż żywa.

Muzeum i Festiwal

Muzeum, które działa w przestrzeni prywatnej, zostało założone 29 maja 1994 roku. Ta data jest niezwykle symboliczna, ponieważ przypada na 14. rocznicę ostatniego występu Włodzimierza Wysockiego w Polsce, który miał miejsce 29 maja 1980 roku.

W 2002 roku zainaugurowano pierwszy Festiwal Filmów Dokumentalnych poświęcony Wysockiemu. Marlena Zimna, jako organizatorka, zrealizowała łącznie 13 Międzynarodowych Festiwali Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim, zatytułowanych „Pasje według św. Włodzimierza”.

W roku 2016, zamiast corocznego festiwalu, miały miejsce Dni Pamięci Marleny Zimnej oraz Włodzimierza Wysockiego. Koordynację tego wyjątkowego wydarzenia sprawowała Swietłana Bil.

Ponadto, w październiku 2018 roku, Stowarzyszenie „Nasz Wysocki” im. Marleny Zimnej zorganizowało koszalińskie spotkania z Wysockim, zatytułowane „Rok Wysockiego na świecie. 80. Rocznica Urodzin Poety”.

Nagrody

Marlena Zimna została uhonorowana nagrodami za swoje znaczące osiągnięcia w różnych dziedzinach. W szczególności w 2010 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta m. Koszalina za szczególną działalność w zakresie tworzenia, upowszechniania oraz ochrony kultury.

Przypisy

  1. KatarzynaK. Chybowska, Oddali hołd Marlenie Zimnej. Festiwal odbędzie się także za rok [online], koszalin.naszemiasto.pl, 08.11.2016 r. [dostęp 17.03.2019 r.]
  2. Pożegnaliśmy Marlenę Zimną [online], www.koszalin7.pl [dostęp 19.03.2019 r.]
  3. Galeria laureatów Nagród Prezydenta Miasta [online], www.koszalin.pl [dostęp 18.03.2019 r.]
  4. Łódź. Wystawa o Wysockim [online], www.e-teatr.pl [dostęp 17.03.2019 r.]
  5. Koszalin: muzeum Włodzimierza Wysockiego obchodzi 18. urodziny [online], WPROST.pl, 29.05.2012 r. [dostęp 17.03.2019 r.]
  6. Redakcja, Enfant terrible rosyjskiej poezji [online], dziennikpolski24.pl, 19.10.2005 r. [dostęp 18.03.2019 r.]
  7. a b Spotkanie z Włodzimierzem i Marleną [online], www.miasto.koszalin.pl [dostęp 19.03.2019 r.]

Oceń: Marlena Zimna

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:12