Kuba Wojewódzki, znany również jako Jakub Władysław Wojewódzki, urodził się 2 sierpnia 1963 roku w Koszalinie. Jest to postać niezwykle barwna, pełniąca wiele ról w świecie polskiej kultury i mediów – dziennikarz, publicysta, satyryk, felietonista, celebryta, showman, perkusista oraz aktor.
Karierę dziennikarską rozpoczął w drugiej połowie lat 80., kiedy to zaczął publikować swoje teksty w „Magazynie Muzycznym”. Jego felietony zyskały szerokie uznanie i pojawiały się w renomowanych pismach, takich jak „Muza”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza” oraz „Viva!”. W latach 1993–1999 pełnił funkcję redaktora naczelnego magazynu „Brum”. Od 2008 roku jest również felietonistą tygodnika „Polityka”.
W międzyczasie Wojewódzki rozpoczął swoją działalność radiową, prowadząc audycje w Rozgłośni Harcerskiej oraz w Trójce. W latach 2003–2007 był redaktorem Antyradia, a następnie współprowadził programy w Esce Rock od 2008 do 2013 roku. Kolejne lata spędził w Rock Radiu, a od 2019 do 2022 roku był współgospodarzem programu w newonce.radio.
Kuba Wojewódzki zyskał również rozgłos w Telewizji, zaczynając pracę w TVP w latach 90., później przeszedł do Telewizji Polsat, a od 2006 roku jest związany z TVN. Jego popularność wzrosła dzięki roli jurora w programie „Idol” oraz dzięki prowadzeniu autorskiego talk-show „Kuba Wojewódzki”. Uczestniczył także jako juror w programach talent show takich jak „Mam talent!”, „X-Factor” oraz „Mali giganci”. Jako aktor występuje na deskach Teatru 6. Piętro, a także miał swoje epizodyczne role w filmach i serialach telewizyjnych. Dodatkowo, sprawdził się jako aktor głosowy.
Wojewódzki jest osobą, której działalność stale jest komentowana przez media, często poprzez pryzmat skandali obyczajowych oraz publicznych, krytycznych wypowiedzi dotyczących innych celebrytów. Uznawany jest za skandalistę i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego show-biznesu. W 2007 roku zajął drugie miejsce w rankingu „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” według „Forbes Polska”, a w 2011 roku znalazł się na trzecim miejscu zestawienia „100 najbardziej wpływowych Polaków”, które opracowywał „Wprost”.
Wojewódzki może pochwalić się dwoma nagrodami Świrów oraz Wiktorem w kategorii „osobowość telewizyjna”, co jedynie potwierdza jego znaczącą rolę w polskiej kulturze rozrywkowej.
Życiorys
Jest młodszym synem prokuratora Bogusława Wojewódzkiego oraz jego żony, Marii. Jego starszy brat Tomasz jest od niego o dwa lata starszy. Kuba Wojewódzki przyszedł na świat w Koszalinie, jednak większą część swojego dzieciństwa spędził w Warszawie. Ukończył naukę w Szkole Podstawowej im. Władimira Komarowa oraz XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, gdzie kształcił się w klasie o profilu humanistycznym, aczkolwiek zdarzyło mu się dwa razy powtarzać rok szkolny. Następnie Kuba spędził dziewięć lat na studiach dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim, jednak ostatecznie studiowanie nie zakończyło się jego dyplomem.
Kariera zawodowa
W 1987 roku, na początku swoich studiów, Kuba Wojewódzki podjął pracę jako redaktor w „Magazynie Muzycznym”. W trakcie studiów miał również inne doświadczenia zawodowe – między innymi zarabiał jako konserwator terenów zielonych na Cmentarzu Powązkowskim. W czasie praktyk studenckich współpracował z redakcją „Życia Warszawy”, a także z Radiem, gdzie prowadził audycje w Rozgłośni Harcerskiej i Trójce.
W 1990 Kuba objął stanowisko dyrektora artystycznego w firmie fonograficznej Arston, gdzie miał w swoje kompetencje wydawanie albumów oraz projektowanie okładek płyt takich jak: „Krew Marilyn Monroe” zespołu Róż Europy, „Bez pokory” grupy Farben Lehre, „Myka” zespołu Marilyn Monroe czy „W moim ogrodzie” Daab. Ponadto był także odpowiedzialny za realizację teledysków dla artystów takich jak: Ira („Mój dom”), Proletaryat („Pokój z kulą w głowie”), Wilki („Eli lama sabachtani”), Grzegorz Skawiński („Raz na całe życie”), Hey („Dreams”), Robert Janowski („Nadejdą sny”) oraz Urszula („Euforia”). Działał również jako animator muzyczny.
Kariera telewizyjna Wojewódzkiego rozpoczęła się w Telewizji Polskiej, gdzie prowadził program „Rockandroller” w TVP1. Po przejściu do Telewizji Polsat, zyskał popularność jako prowadzący program „Halo!gramy”. W 1993 roku został dyrektorem Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. W tym czasie, współpracując z Trójką, stworzył miesięcznik muzyczny „Brum” oraz był jego redaktorem naczelnym. W 1997 roku jego udział był związany z miesięcznikiem „Plastik”, który również zakończył działalność w 1999.
Na przełomie lat 90. i 2000. Kuba poprowadził program „Polska piosenka, ludzie, zjawiska” w TV Polonia, a w 2002 roku zainaugurował teleturniej „Pół żartem, pół serial” w TVP2. Poprowadził dalej koncert inaugurujący kanał muzyczny MTV Classic. Następnie dołączył do Polsatu jako juror w programie „Idol”, gdzie ocenił uczestników pierwszej, drugiej i czwartej edycji.
W 2002 roku wystartował ze swoim autorskim talk-show „Kuba Wojewódzki” w Polsacie. W 2003 został felietonistą w pismach „Muzy” i „Wprost”, gdzie otrzymał nagrodę Świra. Jego działalność obejmowała również albumy studyjne, w tym „Cisza” z zespołem Klatu, oraz udział w programie „World Idol” – międzynarodowym wydaniu programu Idol. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Michałem Figurskim, tworząc poranną audycję „Antylista”, emitowaną w Radiu 94, później w Radiu Flash i Antyradiu.
W 2004 roku zadebiutował jako aktor dubbingowy, użyczając swojego głosu Błaznowi Królewskiemu w polskiej wersji „7 krasnoludków – historia prawdziwa”. W 2005 roku, po współprowadzeniu koncertu Trendy z Bogusławem Kaczyńskim, zdobył drugą nagrodę Świra oraz nominację do Telekamery w kategorii „Rozrywka”. Jako felietonista aktywnie publikował w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej” oraz „Vivie!” w 2006 roku.
W sierpniu 2006 roku rozwiązał umowę z Polsatem i przeszedł do TVN, gdzie prowadził swój autorski program „Kuba Wojewódzki”. W 2007 roku został jurorem w specjalnym wydaniu „Tańca z gwiazdami” oraz wystąpił w reklamie marki Axe. Jesienią 2007 miał współprowadzić program satyryczny „Bez sensu”, niestety projekt nie wszedł na antenę.
W 2008 roku rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Polityka”, gdzie publikował swoje felietony pt. „Mea pulpa, czyli kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego”. Ponadto wypuścił album kompilacyjny „Kuba Wojewódzki – Dwa gołębie”. Jego praca w radiu obejmowała programy „Poranny WF” oraz „Zwolnienie z WF-u”, a za energię w dostarczaniu pozytywnych emocji otrzymał nominację do MediaTorów.
W latach 2008-2010 Kuba był jurorem w trzech pierwszych edycjach programu „Mam talent!”, zdobywając Wiktora w 2009 roku za osobowość telewizyjną oraz nominację do Telekamery w kategorii „Rozrywka”.
W marcu 2010 roku Kuba zadebiutował na scenie jako Allan Felix w sztuce „Zagraj to jeszcze raz, Sam” Woody’ego Allena, reżyserowanej przez Eugeniusza Korina w Teatrze 6. piętro. W 2011 roku wraz z Krzysztofem Materną napisał i zrealizował koncert inaugurujący polską prezydencję w UE oraz został jurorem w „X-Factorze” przez wszystkie cztery edycje programu, kończąc swoją rolę w 2014.
W sierpniu 2011 roku wziął udział w reklamach sieci komórkowej Play oraz zarobił 2,5 miliona złotych za pierwszy rok współpracy. W 2012 roku uruchomił serwis ZagrajUKuby.pl, który promował niszowych artystów. Od lutego 2014 do stycznia 2016 był współprowadzącym audycję „Książę i żebrak” w Rock Radiu, za którą otrzymał nagrodę Niegrzecznych. Dodatkowo od 2015 do 2017 roku był jurorem w „Mali giganci”. W 2016 był bohaterem roastu, który śledziło około 1,7 miliona widzów, a także rozpoczął współpracę z marką Colian i reklamował urządzenia Huawei, Krem Bielenda oraz użyczył głosu Sulfuriksowi w filmie „Asteriks i Obeliks: Tajemnica magicznego wywaru” w 2019 roku.
W 2018 wydana została jego książka „Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia”, która wzbudziła spore zainteresowanie i za którą otrzymał nagrodę Bestsellery Empiku. Od marca 2019 roku, razem z Piotrem Kędzierskim, współprowadzi program „Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski” w Newonce.radio. W lipcu 2019 razem z restauratorem Józefem Krawczykiem stworzył lokal gastronomiczno-rozrywkowy „Niewinni Czarodzieje 2.0” w Warszawie.
W lutym 2020 Kuba, współpracując z Konradem Stachurskim, otworzył agencję influencer marketingu. Po rozpoczęciu pandemii COVID-19 uruchomił internetowy program „250 m² Kuby Wojewódzkiego”, emitowany w Playerze. W 2020 wystąpił w kampanii reklamowej marki Porsche oraz prowadził program „Sztuka łączenia” dostępny na YouTube. W 2021 zagościł w teledysku „Patoreakcja” rapera Maty, a w 2022 roku został jurorem-detektywem w programie TVN „Mask Singer”. Od marca 2022 współpracuje przy podcaście WojewódzkiKędzierski na Onet.pl.
Działalność polityczna
W 2007 roku w jednym z odcinków swojego talk-show Kuba Wojewódzki ogłosił swoje wsparcie dla sztabu wyborczego Donalda Tuska, zapraszając do studia Tomasza Lipińskiego, mówiąc:
Kiedyś był moim idolem – chodziłem na jego koncerty, słuchałem jego piosenek. Potem był moim kolegą z pracy, bo robiłem z nim wywiady. Potem zostaliśmy kumplami i w ogóle, w ogóle nie zdziwiłem się, jak go spotkałem w sztabie wyborczym niedoszłego prezydenta Donalda Tuska, bo razem z Pawłem Kukizem i właśnie z Tomkiem staraliśmy się pomóc, żeby było lepiej, niż jest.
W 2010 roku poparł Ruch Poparcia Palikota. 30 maja 2011 roku w programie Tomasza Lisa zdementował plotki dotyczące doradztwa dla sztabu Platformy Obywatelskiej w kampanii wyborczej 2009. Po wygranych przez PO wyborach w 2011 roku, Adam Michnik w „Gazecie Wyborczej” stwierdził: „Te wybory to zwycięstwo Polski Marka Kondrata i Kuby Wojewódzkiego, Polski ludzi bystrych i uśmiechniętych. Zapamiętam frazę Wojewódzkiego: «Młody czytelniku, jeśli nadal chcesz głosować na PiS – wcześniej skontaktuj się z lekarzem i farmaceutą». Jakby Duch Święty przemówił ustami Kuby Wojewódzkiego.”
Przed pierwszą turą wyborów prezydenckich w 2015 roku, Kuba udzielił poparcia Pawłowi Kukizowi, a w drugiej turze wspierał Bronisława Komorowskiego.
Wizerunek
Kuba Wojewódzki jest uważany za jednego z najbardziej rozpoznawalnych prezenterów telewizyjnych w Polsce. W 2008 roku otrzymał tytuł „najbardziej wyróżniającej się marki w Polsce” w badaniach przeprowadzonych przez agencję Young&Rubicam na zlecenie instytutu Millward Brown SMG/KRC. Jego popularność na Instagramie była także znacząca, gdyż w 2016 roku zajął dziewiąte miejsce w zestawieniu najpopularniejszych marek medialnych, chociaż w 2018 roku zszedł na 18. pozycję.
Jego publiczny wizerunek często określany jest jako egocentryczny. Kuba Wojewódzki nie bez powodu zdobył reputację jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w polskim show-biznesie. Jego ekscentryczność przejawia się w wypowiedziach, które regularnie pojawiają się w tygodniku „Polityka”, programie telewizyjnym „Kuba Wojewódzki” oraz audycjach Eski Rock. Oczywiście, nie brakuje również hejtujących komentarzy w kierunku uczestników programów, w których brał udział jako juror, takich jak „Idol”.
W 2003 roku widzowie uznali go za najsympatyczniejszego jurora w programie „Idol” podczas plebiscytu, a w 2004 roku zdobył tytuł najsurowszego jurora w programie „World Idol”. Dodatkowo, w 2008 roku zajął wysoką pozycję w rankingu sporządzonym przez „Wprost”, jako jeden z najbardziej docenianych jurorów programów telewizyjnych.
Opinie na temat działalności Wojewódzkiego są mieszane, a krytycznymi głosami na pewno wyróżniają się takie osoby, jak Krzysztof Cugowski, Tomasz Raczek, Monika Olejnik, Kazik Staszewski, Tomasz Lis, Krzysztof Feusette, Manuela Gretkowska, oraz Sławomir Jastrzębowski. Dodatkowo, publicznie stoczył potyczki słowne z Małgorzatą Rozenek-Majdan oraz Radosławem Majdanem, co wzbudziło duże zainteresowanie mediów.
Warto również zaznaczyć, że Kuba Wojewódzki znalazł się w gronie „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” według magazynu „Forbes Polska”. Jego wartość rynkowa została oszacowana przez reklamodawców na różne kwoty w latach 2006-2014, zaczynając od 302 tys. zł w 2006 roku (29. miejsce), aż do 789 tys. zł w 2011 roku (2. miejsce).
Kontrowersje
W jednym z odcinków programu Kuby Wojewódzkiego, emitowanym 25 marca 2008, goście, Marek Raczkowski oraz Krzysztof Stelmaszyk, wpadli na kontrowersyjny pomysł. W ramach krytyki dotyczącej braku aktywności pet ownerów w sprzątaniu po swoich pupilkach, włożyli miniaturki polskich flag do atrapy psich odchodów. Chociaż Wojewódzki nie brał aktywnego udziału w tej akcji, jego zachowanie było uznane za prowokacyjne. W efekcie tego incydentu, w sierpniu 2011 Sąd Apelacyjny w Warszawie nałożył na TVN karę w wysokości 471 tys. zł, orzekając, że program propagował działania sprzeczne z prawem oraz naruszające obowiązujące wartości moralne. W ocenie sądu, twórcy programu w nieodpowiedni sposób ubliżyli polskiej fladze, co spotkało się z szerokim oburzeniem społecznym.
W październiku 2016 roku Wojewódzki, w wywiadzie udzielonym dla „Playboya”, w sposób negatywny odniósł się do Małgorzaty Rozenek-Majdan, co spowodowało, że prezenterka podjęła kroki prawne w kierunku ochrony swoich dóbr osobistych. Następnie, 20 października 2021 roku, w rozmowie z Agatą Kuleszą, komentując jej samochód, użył bardzo kontrowersyjnego porównania, które wzbudziło oburzenie wśród internautów. W wyniku tej sytuacji, Newonce.radio publicznie przeprosiło i zauważyło, że niektóre fragmenty wywiadu zostaną wycięte.
Uliczne incydenty
W wrześniu 2008 roku Kuba Wojewódzki był oskarżony o atak na mężczyznę oraz zniszczenie mienia, w tym przypadku przedniej szyby samochodu. Sąd odrzucił argumenty prokuratury, która domagała się umorzenia sprawy na podstawie „znikomiej szkodliwości czynu”. W październiku 2013 roku dziennikarz został zaatakowany pewnym „nieznanym płynem żrącym o brunatnej barwie” przed siedzibą Eski Rock. Konfrontacja ta miała miejsce z osobą, która wykrzykiwała hasła, niewygodne dla środowisk prawicowych. U Wojewódzkiego stwierdzono oparzenia chemiczne oraz termiczne, jednak w miarę rozwoju sprawy, 16 grudnia 2013 roku policja zażądała umorzenia, przy czym stigma ataku sięgnęła po sprawcę, któremu postawiono zarzut narażenia gościa na niebezpieczeństwo uszczerbku na zdrowiu.
Skargi na audycje w Esce Rock
W czerwcu 2008 roku kontrowersje wzbudził plakat, który reklamował debiut Wojewódzkiego i Michała Figurskiego na antenie Eski Rock. Na billboardzie dziennikarze pozowali w łóżku, a jego forma sugerowała jednoznacznie nietypowy kontekst. Billboardy zostały ocenzurowane w wielu miastach w kraju. Rzecznicy stacji zapewniali o humorystycznym przesłaniu, które miało przyciągnąć uwagę widzów, nie mając na celu oburzyć nikogo. Komisja Etyki Reklamy uznała jednak, że owo zdjęcie nie narusza zasad etyki ani prawa. Dnia 20 marca 2009 roku Wojewódzki oraz Figurski zostali zawieszeni za rzekome obrażenie Lecha Kaczyńskiego, opisując prezydenta jako „małego, niedorozwiniętego, głupiego człowieka”. W lipcu tego samego roku, prokuratura umorzyła sprawę, uznając, że nie użyli słów znieważających.
W czerwcu 2011 roku Rada Etyki Mediów skierowała ostrą krytykę pod adresem Wojewódzkiego i Figurskiego, wskazując w ich audycji na „drastyczną demonstrację ksenofobii” w stosunku do Alvina Gajadhura, hinduskiego urzędnika. Zarzucili oni dziennikarzom obrażliwe i rasistowskie sformułowania, co stało się przedmiotem protestu. Rada Etyki wzywała do bojkotu Wojewódzkiego ze względu na promowanie prostactwa i chamskich zachowań w społeczeństwie. Ostatecznie, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę finansową w wysokości 50 tys. zł na Eska Rock, pierwotnie za dyskryminację ze względu na rasę. Jeszcze w 2012 roku dziennikarze zostali zachowani od kary, gdyż sąd uniewinnił ich od stawianych im zarzutów.
Skargi na audycje w Rock Radiu
11 lutego 2014 roku w audycji „Książę i żebrak”, duet Wojewódzki i Mikołaj Lizut, żartowali na temat medialnych spekulacji dotyczących Mariusza Trynkiewicza, oskarżonego o morderstwo dzieci. Krytyka nie ustawała, gdyż redakcja „Super Expressu” postanowiła pozwać wydawcę programu, wymuszając przeprosiny na skutek użycia „pornobiznesu” w kontekście ich działalności. Później, 22 września 2015 roku, Wojewódzki i Lizut wyemitowali zaskakującą prowokację związaną z Jerzym Zelnikiem, co miało miejsce, gdy rzekomy urzędnik w nieodpowiedni sposób zmusił aktora do wskazania artystów, których powinno się przedwcześnie emerytować za krytykę prezydenta Andrzeja Dudy. Owo zdarzenie również spotkało się z oskarżeniami o manipulacje.
Wpływ na popkulturę
Kuba Wojewódzki to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci we współczesnym polskim show-biznesie. Jego niezwykła osobowość oraz unikalny styl przyciągają uwagę wielu młodych ludzi, co potwierdził Wojtek Kowalik z agencji Ogilvy & Mather, oceniając medialną markę Wojewódzkiego. Jego słowa podkreślają, że marka Wojewódzkiego zbudowana jest nie na byciu grzecznym czy miłym, ale na nieprzewidywalności i kontrowersyjności. Ta umiejętność balansowania pomiędzy byciem inteligentnym a nazywaniem rzeczy po imieniu, przyniosła mu ogromną popularność i sympatię wśród polskiej młodzieży.
W roku 2011 Kuba Wojewódzki zajął trzecie miejsce w prestiżowym rankingu „100 najbardziej wpływowych Polaków”, który został sporządzony przez tygodnik „Wprost”. To świadczy o jego ogromnym wpływie na polską popkulturę oraz media.
Kuba stał się także pierwowzorem dla postaci komiksowych; jednym z najważniejszych przykładów jest bohater komiksu „Najczwartsza RP – Antylista Prezerwatora”, który zadebiutował w 2007 roku, wydany przez wydawnictwo G+J Polska. Warto również wspomnieć o książce Wiesława Godzica pt. „Kuba i inni – twarze i maski popkultury”, wydanej w 2013 roku, w której autor szczegółowo analizuje działalność medialną Wojewódzkiego i jego wpływ na współczesną kulturę.
Ponadto, Kuba był trzykrotnie obiektem parodii w programie „Rozmowy w tłoku”, emitowanym na zakończenie audycji Szymon Majewski Show. W różne jego wcielenia wcielali się m.in. Marek Bednarczyk w dziesiątej edycji oraz Michał Meyer w dwunastej edycji. Ta popularność ukazuje, jak istotnym elementem popkultury w Polsce stał się Kuba Wojewódzki.
Na koniec, warto również wspomnieć, że postać Wojewódzkiego zainspirowała twórców spotu reklamowego Nju mobile, co dowodzi jego znaczenia nie tylko w obszarze rozrywki, ale także w marketingu i reklamie.
Życie prywatne
W latach 2003–2007 Kuba Wojewódzki tworzył związek z aktorką Anną Muchą. Następnie, w latach 2013–2018, jego partnerką była modelka Renata Kaczoruk. Z obiema kobietami występował w reklamach promujących sieć telefonii komórkowej Play, przy czym pierwszy spot z Anną Muchą kręcono w 2015 roku, a z Renatą Kaczoruk w latach 2016 i 2017.
Warto dodać, że w okresie 2022–2024 Kuba Wojewódzki był w związku z modelką Anną Markowską. Co więcej, Kuba Wojewódzki otwarcie deklaruje swoją ateistyczną postawę, co jest dla niego istotnym elementem jego osobistej tożsamości.
Filmografia
Filmy
Kuba Wojewódzki, znany ze swojego kontrowersyjnego stylu i osobowości, wystąpił w wielu filmach. W 2000 roku zagrał samego siebie w filmie Dzieci Jarocina. W 2007 roku wziął udział w komedii Testosteron, a jego postać nosi tę samą nazwę. Kolejnym jego wystąpieniem była rola „aktora porno” w filmie Idealny facet dla mojej dziewczyny z 2009 roku. W 2012 roku ponownie zagrał samego siebie w produkcji Drogi.
Udziały gościnne
Kuba swoją obecność na ekranie wzmocnił również poprzez występy gościnne. W 2002 roku pojawił się w popularnym sitcomie Miodowe lata, w odcinku 110, gdzie zagrał samego siebie. Także w tym samym roku wystąpił w odcinku 144 serialu Samo życie, ponownie odgrywając rolę siebie.
Polski dubbing
Wojewódzki ma na koncie również udział w polskim dubbingu. W 2004 roku użyczył swojego głosu Błazenowi Królewskiemu w filmie 7 krasnoludków – historia prawdziwa. Osiem lat później, w 2018 roku, podjął się pisania głosów w filmie Asteriks i Obeliks: Tajemnica magicznego wywaru, w którym wcielił się w postać Sulfuriksa.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Anna Maruszeczko | Otto von Heydebreck | Marlena Zimna | Beata Pawlikowska | Michał Karnowski | Anna Wojtacha | Wiesław Romanowski | Jacek Karnowski (dziennikarz) | Piotr Dębowski | Anka Grupińska | Aleksandra Kostka | Robert KozyraOceń: Kuba Wojewódzki