Rynek Staromiejski w Koszalinie to kluczowy punkt w obrębie osiedla Śródmieście, odgrywający ważną rolę jako przestrzeń publiczna. Jego architektura i zagospodarowanie sprzyjają interakcji społecznej i codziennym aktywnościom mieszkańców. Wokół rynku zlokalizowane jest budownictwo usługowo-mieszkalne, które bylo zaprojektowane z myślą o komforcie mieszkańców i turystów.
W parterach pobliskich budynków można znaleźć liczne usługi handlowe oraz bankowe, co czyni tę lokalizację istotnym miejscem dla lokalnej społeczności.
Na północy rynku znajdował się pomnik Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy, który stanowił symbol tożsamości miasta. Natomiast północna ściana zabudowy rynku zdobi modernistyczny ratusz, będący siedzibą Urzędu Miejskiego w Koszalinie, co podkreśla znaczenie tego miejsca w życiu administracyjnym miasta.
Przy południowej części rynku przebiega jedna z głównych ulic miasta, dwupasmowa ul. Zwycięstwa. Ulica ta jest kluczowym szlakiem komunikacyjnym oraz handlowym, a w jej sąsiedztwie znajduje się także katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, która przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Jednak Rynek Staromiejski zmaga się również z problemem hałasu. Kompleksowe badania hałasu drogowego* przeprowadzone przez Inspekcję Ochrony Środowiska w latach 1997-2000 wskazują, że na rynku notowane są przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, co jest istotnym aspektem wpływającym na komfort mieszkańców.
Historia
W 1718 roku w Koszalinie miało miejsce tragiczne wydarzenie – pożar, który zniszczył znaczną część budynków mieszkalnych, zamku oraz kościoła, a także ratusza. W wyniku prac odbudowujących zdecydowano o powiększeniu rynku, a nowy ratusz został usytuowany nie w centrum, jak to miało miejsce wcześniej, lecz w jego południowej pierzei.
Wkrótce, bo w 1724 roku, koszalinianie postanowili upamiętnić króla Prus, Fryderyka Wilhelma I, który sfinansował odbudowę miasta po wielkim pożarze sprzed sześciu lat. Na głównym placu rynku stanął pomnik, wykonany z piaskowca, przedstawiający potężną postać monarchy. Monument ten zdobił rynek aż do lutego 1945 roku, kiedy to wykonano jego demontaż przed wkroczeniem Armii Czerwonej do miasta.
Nowy ratusz, który został oddany do użytku w 1962 roku, zajął większą część północnej pierzei rynku. Trzy lata później, dla uhonorowania wydarzeń z 4 marca 1945 roku, podczas zdobycia Koszalina przez Armię Czerwoną i dwudziestolecia polskiego Koszalina, odsłonięto pomnik Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy, zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Michała Józefowicza oraz architektów Andrzeja Lorka i Andrzeja Katzera. W 1975 roku, podczas Centralnych Dożynek, na rynku zbudowano fontannę, która stała się ważnym elementem przestrzeni publicznej.
Przed 1945 rokiem plac nosił nazwę (niem.) Markt, co w tłumaczeniu oznacza Rynek. W czasach PRL nazywano go placem Bojowników PPR, a po 1989 roku przywrócono mu historyczną nazwę – Rynek Staromiejski.
W lutym 2008 roku archeolodzy z lokalnego muzeum dokonali ważnego odkrycia pod płytami rynku, odnajdując fragmenty XVIII-wiecznych ceglastych fundamentów pomnika króla Prus. Rynkowej przestrzeni przywrócono blask w 2014 roku, kiedy przeprowadzono gruntowną przebudowę. Zmodernizowano nawierzchnię, usunięto stary zieleń a pomnik Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy przeniesiono w okolice koszalińskiego amfiteatru. Na wschodniej pierzei rynek wzbogacono o podświetlaną fontannę, a na zachodniej postawiono elegancką pergolę. Z kolei w północno-zachodniej części ryku powstał przeszklony budynek, którego przeznaczeniem była gastronomia.
Przypisy
- Adam Wolski: Plac Bojowników PPR, czyli Rynek Staromiejski po wojnie. MMKoszalin.eu/Media Regionalne, 15.12.2010 r. [dostęp 12.04.2011 r.]
- Henryk Sobolewski: Jesteśmy i będziemy, pomnika nie chcemy. MMKoszalin.eu/Media Regionalne, 20.10.2009 r. [dostęp 12.04.2011 r.]
- a b PAP: Koszalin. Historia pewnego pomnika. Wirtualna Polska, 28.02.2008 r. [dostęp 02.02.2013 r.]
- Studio A4 Sp. z o.o. w Szczecinie: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Koszalina. Tom I. Uwarunkowania rozwoju. Koszalin: Urząd Miejski w Koszalinie, s. 80 (20.09.2010 r.)
- Studio A4 Sp. z o.o. w Szczecinie: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Koszalina. Tom I. Uwarunkowania rozwoju. Koszalin: Urząd Miejski w Koszalinie, s. 71 (20.09.2010 r.)
- Lider Projekt: Lokalny Program Rewitalizacji Obszarów Miejskich dla Miasta Koszalina na lata 2010-2015. Koszalin: Urząd Miejski w Koszalinie, 2010 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Szczecińska w Koszalinie | Aleja Armii Krajowej w Koszalinie | Ulica Juliana Fałata w Koszalinie | Ulica Zwycięstwa w Koszalinie | Ulica Bohaterów Warszawy w Koszalinie | Aleja Monte Cassino w Koszalinie | Ulica Gdańska w Koszalinie | Ulica Gnieźnieńska w Koszalinie | Ulica Krakusa i Wandy w Koszalinie | Ulica Syrenki w KoszalinieOceń: Rynek Staromiejski w Koszalinie