Rezerwat przyrody Jezioro Lubiatowskie im. profesora Wojciecha Górskiego jest unikalnym miejscem o łącznej powierzchni wynoszącej 375,81 hektara. Zlokalizowany w województwie zachodniopomorskim, a dokładniej w powiecie koszalińskim, obejmuje również części gminy Manowo oraz Koszalin. Jego lokalizacja znajduje się w odległości 2,5 km na północny zachód od Manowa oraz 7,5 km na południowy wschód od centrum Koszalina, co czyni go dostępnym dla osób pragnących poznać jego walory przyrodnicze. Obszar rezerwatu to także niewielka odległość od drogi krajowej nr 11 (Koszalin-Manowo), znajdującej się 1 km na północny wschód od jeziora.
Rezerwat składa się z trzech jezior: Lubiatowo Północne, Lubiatowo Południowe oraz Lubiatowo Wschodnie, a jego otulina tworzy cenny obszar ochronny dla lokalnej fauny i flory.
Jezioro, o wydłużonym kształcie, otoczone jest szuwarami oraz różnorodnymi roślinami przybrzeżnymi, które tworzą obszar bagienny. Wzdłuż ulicy Lubiatowskiej do brzegu jeziora przylegają podmokłe łąki, a także zarośla oraz zagajniki złożone z wielu gatunków drzew. Z kolei od strony wsi Kretomino mogę się spotkać z brzegiem mokradłowym, który porasta gęsty las o różnorodnej składzie gatunkowym. Co ważne, brzeg jeziora pozostaje niemal całkowicie niedostępny dla osób postronnych przez całą swoją długość.
Nieopodal południowo-zachodniej części jeziora znajduje się również grodzisko pochodzące z wczesnego średniowiecza, datowane na IX/X wiek.
Celem stanowiącej ten rezerwat jest przede wszystkim zachowanie naturalnych warunków lęgowych dla wielu rzadkich, chronionych oraz zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków wodno-błotnych. Rezerwat powstał w 1956 roku, a w 2007 roku jego granice zostały ponownie określone. W 2008 roku rezerwatowi nadano imię profesora Wojciecha Górskiego, a rok później ustanowiono plan ochrony dla tego cennego obszaru.
Fauna
Obszar chroniony, w jakim znajduje się Jezioro Lubiatowskie, jest domem dla niezwykle różnorodnej fauny. Wśród przedstawicieli płazów i gadów można wyróżnić kilka gatunków:
- ropuch szara (Bufo bufo),
- żaba wodna (Rana esculenta),
- żaba jeziorkowa (Rana lessonae),
- żaba trawna (Rana temporaria),
- żaba moczarowa (Rana arvalis),
- jaszczurka zwinka (Lacerta agilis),
- padalec zwyczajny (Anguis fragilis).
Również świat ptaków w tym rejonie jest bardzo bogaty. Poniżej przedstawiono kilka z nich:
- perkozek (Tachybaptus ruficollis),
- perkoz rdzawoszyi (Podiceps grisegena),
- perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus),
- bąk (Botaurus stellaris),
- czapla siwa (Ardea cinerea),
- bocian czarny (Ciconia nigra),
- gęś gęgawa (Anser anser),
- gęś białoczelna (Anser albifrons),
- gęś zbożowa (Anser fabalis),
- łabędź niemy (Cygnus olor),
- łabędź krzykliwy (Cygnus cygnus),
- łabędź czarnodzioby (Cygnus columbianus),
- ohar (Tadorna tadorna),
- krzyżówka (Anas platyrhynchos),
- cyraneczka (Anas crecca),
- krakwa (Anas strepera),
- świstun (Anas penelope),
- cyranka (Anas querquedula),
- płaskonos (Anas clypeata),
- gągoł (Bucephala clangula),
- nurogęś (Mergus merganser),
- rybołów (Pandion haliaetus),
- żuraw (Grus grus),
- zimorodek (Alcedo atthis),
- sowa błotna (Asio flammeus),
- bekas kszyk (Gallinago gallinago),
- derkacz (Crex crex).
Jezioro Lubiatowskie jest zatem nie tylko obszarem wodnym, ale także miejscem, gdzie można obserwować wiele unikalnych gatunków zwierząt, które stanowią integralną część jego ekosystemu.
Turystyka
Rezerwat przyrody Jezioro Lubiatowskie im. profesora Wojciecha Górskiego oferuje wiele możliwości dla miłośników turystyki. Na południu i wschodzie teren ten otaczają wytyczone szlaki turystyczne, które zachęcają do odkrywania okolicznych piękności natury.
Jednym z głównych szlaków jest czerwony Szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego, który ma długość 50 km i prowadzi od ul. Gdańskiej w Koszalinie, przez Górę Chełmską, rezerwat Jezioro Lubiatowskie, wioski takie jak Manowo, Rosnowo oraz Tychowo.
Oprócz tego, miłośnicy rowerów mogą skorzystać ze zielonego Szlaku Rowerowego Gotów oraz zielonego Szlaku Kamieni Granicznych, który łączy Dzierżęcino z Boninem. Tak bogata oferta szlaków sprzyja aktywnemu wypoczynkowi oraz zbliżeniu się do przyrody.
Na północno-wschodnim stoku jeziora znajduje się interesująca atrakcja — wioska indiańska, która z pewnością wzbudza ciekawość zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Przypisy
- Rozporządzenie Nr 20/2009 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z dnia 14.04.2009 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2009 r., Nr 16, poz. 652)
- Rozporządzenie Nr 3/2008 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 22.01.2008 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2008 r., Nr 15, poz. 268)
- a b c d Rozporządzenie Nr 126/2006 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 18.12.2006 r. w sprawie rezerwatu przyrody Jezioro Lubiatowskie. [w:] Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego Nr 1, poz. 1 [on-line]. 12.01.2007 r. [dostęp 03.10.2018 r.]
- Zarządzenie Ministra Leśnictwa z dnia 10.07.1956 r. (M.P. z 1956 r. nr 65, poz. 761)
- Okolice Darłowa. Mapa w skali 1:50 000. Warszawa: ExpressMap Polska, 2008. ISBN 83-75460-16-2.
Pozostałe obiekty w kategorii "Rezerwaty przyrody i parki narodowe":
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Wąwozy Grabowe” | Rezerwat przyrody BielicaOceń: Rezerwat przyrody Jezioro Lubiatowskie im. profesora Wojciecha Górskiego