Wąwozy Grabowe to wyjątkowy zespół przyrodniczo-krajobrazowy, który znajduje się na wschód od Osiedla im. Tadeusza Kotarbińskiego w Koszalinie, w malowniczym województwie zachodniopomorskim. Obszar ten, o powierzchni 10,32 ha, został formalnie uznany i objęty ochroną na podstawie Rozporządzenia Wojewody Koszalińskiego nr 4/95 z dnia 7 marca 1995 roku.
Wąwozy te charakteryzują się wyjątkowym ukształtowaniem terenu, które jest rezultatem licznych wąwozów wciętych w gliniaste podłoże. Oprócz niezwykłego ukształtowania geograficznego, istotna jest również roślinność, która w tym obszarze podlega ochronie. Drzewiasta i krzewiasta szata roślinna w Wąwozach Grabowych jest bogata i zróżnicowana.
W ramach tego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego znajdziemy wiele gatunków roślin chronionych, które mają istotne znaczenie dla lokalnej bioróżnorodności. Do najciekawszych z nich należą:
- kalina koralowa,
- konwalia majowa,
- kruszczyk szerokolistny,
- kruszyna pospolita,
- przytulia wonna,
- bluszcz pospolity,
- przylaszczka pospolita.
Wśród drzew, które wyrosły na obszarze Wąwozów Grabowych, można spotkać dąb szypułkowy, buk zwyczajny oraz trześnię. Te gatunki stanowią ważny element krajobrazu oraz ekosystemu tego regionu, oferując schronienie i pokarm dla wielu zwierząt.
Przypisy
- Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Wąwozy Grabowe". [w:] Geocaching [on-line]. architektsarp.pl. [dostęp 20.04.2016 r.]
- Zespół przyrodniczo-krajobrazowy. [w:] Ekofizjografia do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Koszalina [on-line]. architektsarp.pl. s. 31. [dostęp 20.04.2016 r.]
- Wąwozy Grabowe. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony przyrody [on-line]. gdos.gov.pl. [dostęp 20.04.2015 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Rezerwaty przyrody i parki narodowe":
Rezerwat przyrody Bielica | Rezerwat przyrody Jezioro Lubiatowskie im. profesora Wojciecha GórskiegoOceń: Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Wąwozy Grabowe”