Park przy Amfiteatrze w Koszalinie to malownicze miejsce, które z pewnością przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Usytuowany jest w sercu Koszalina, między ulicami Piastowską, Jedności, a Tadeusza Kościuszki, co sprawia, że jest łatwo dostępny.
To przestrzeń, w której można odpocząć od miejskiego zgiełku, a także cieszyć się kontaktami z naturą i licznymi atrakcjami. Warto odwiedzić ten park, aby doświadczyć jego uroków i zrelaksować się w pięknym otoczeniu.
Opis i położenie
Park przy Amfiteatrze w Koszalinie to jeden z najważniejszych terenów zielonych w mieście, zajmujący powierzchnię 8,20 ha. Historia tego miejsca sięga średniowiecza, kiedy to na wschód od koryta Dzierżęcinki znajdowały się winnice, które należały do zakonu sióstr cysterek. Wkrótce po tym okresie obszar ten stał się nieużytkami położonymi pomiędzy obecnym Parkiem Książąt Pomorskich a Starym Cmentarzem.
W roku 1840 teren został uporządkowany, a około 1887 roku zaplanowano aleje i dokonano nasadzeń, co znacząco zmieniło jego wygląd. W latach 20. XX wieku, w okolicy rondzie przy ul. Kościuszki, wybudowano strzelnicę sportową, która niestety została zlikwidowana na początku lat 70. W jej miejsce powstał Amfiteatr, ukończony w 1973 roku. Od 1976 roku park posiada swój obecny kształt oraz charakter.
Na placu przed Amfiteatrem w 1982 roku ustawiono pomnik „Muzykantów” autorstwa Ryszarda Moroza, co dodatkowo wzbogaca to miejsce o elementy sztuki i kultury. Wschodnia część parku to skarbnica starodrzewu, gdzie rosną wiekowe dęby, graby, buki, klony, jesiony oraz lipy, które mają od 60 do 120 lat. Wiele z tych drzew posiada status pomników przyrody, a ich obwody pni wahają się od 300 cm do 411 cm.
W pozostałych częściach parku drzewostan liczy około 30 lat, a nasadzenia są regularnie uzupełniane. W parku możemy spotkać aż 72 gatunki drzew i krzewów, w tym 27 gatunków drzew liściastych oraz 14 gatunków iglastych. Do rzadko spotykanych gatunków należą kryptomeria japońska, cyprysik Lawsona, topola Maximowicza oraz klony czerwone i jesionolistne. Najliczniej reprezentowane są klony pospolite (150 szt.), jesiony wyniosłe (150 szt.), buki pospolite (140 szt.) oraz berberysy pospolite (100 szt.). Wśród krzewów dominuje róża japońska, berberys pospolity, suchodrzew mirolistny, dereń biały, śnieguliczka biała oraz różaneczniki.
W parku znajdują się również różnorodne pomniki i miejsca pamięci, w tym:
- „Dziewczyna z mangustą”, „Kobieta ze Wzniesionymi Rękami” oraz „Dwie Postacie” – dłuta Melchiora Zapolnika,
- „Kobieta z lirą” i „Gnom” – dłuta Zbigniewa Szulca,
- Głaz narzutowy z plakietą upamiętniającą gen. Kazimierza Pułaskiego.
Przypisy
- Koszalin-Słupsk plany miast, Wyd. PPWK Warszawa 2008 r., ISBN 978-83-7539-046-9
- Wacław Nowicki, Koszalin i okolice, Wyd. Region Gdynia 2006 r., ISBN 83-60437-06-8
- Wiesław W. Stachlewski, Koszalin i okolice, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka 1981 r., ISBN 83-217-2326-8
Pozostałe obiekty w kategorii "Parki":
Park im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie | Park Książąt Pomorskich w Koszalinie | Park Dendrologiczny w KoszalinieOceń: Park przy Amfiteatrze w Koszalinie