Park Książąt Pomorskich w Koszalinie to niezwykle malownicze miejsce, które rozciąga się w dolinie rzeki Dzierżęcinki, będąc jednocześnie częścią hydrologicznego układu miasta.
Kompleks parkowy został podzielony na dwie główne części:
- Park Książąt Pomorskich 'A' (znany wcześniej jako Park im. Przyjaźni Polsko-Radzieckiej) o powierzchni 6,70 ha, z deniweletą sięgającą do 12 metrów, z urokliwym Stawem Zamkowym zajmującym 1,50 ha.
- Park Książąt Pomorskich 'B' (dawniej Park im. Hanki Sawickiej) zajmujący 3,65 ha, który stanowi południowe przedłużenie wspomnianego kompleksu.
W szczególności Park Książąt Pomorskich 'A' jest znanym miejscem, z którego rozpościera się ciąg zieleni łączący ulicę Rzeczną i Targową z ulicą Kutrzeby. Park został założony w latach 1816-1817, przy czym pierwsze prace objęły tzw. Starą Promenadę, która prowadziła wzdłuż murów miejskich. W latach 1837-1838 wytyczono nowe alejki, utworzono staw oraz zainstalowano fontannę, a inicjatorem tych zmian był prezydent Rejencji Koszalińskiej, August Ludwig Leopold Fritsche (1780–1855).
Najważniejsze zmiany miały miejsce w latach 1933-1934, kiedy zrealizowano rekonstrukcję dawnego stawu zamkowego, tworząc przy okazji urokliwą wysepkę dla łabędzi. W tej części parku znajduje się wiele wiekowych drzew, w tym szesnaście, które uznano za pomniki przyrody. Szczególną uwagę budził klon jawor, znany jako "Drzewo Czarownic", które było najstarszym drzewem w Koszalinie oraz świadectwem historycznego ogrodu zamkowego sprzed trzech stuleci. Niestety, w lutym 2011 roku, to majestatyczne drzewo zostało powalone przez silny wiatr.
Park obfituje w różnorodne gatunki roślin, wśród których możemy znaleźć tak rzadkie okazy, jak korkowiec amurski czy jedyną w Koszalinie magnolię drzewiastą. Na uwagę zasługuje również cypryśnik błotny oraz miłorząb dwuklapowy, które stanowią unikat w skali miasta. W parku znajdują się także poprzeczne aleje z platanów klonolistnych, klonów jaworów, jesionów wyniosłych oraz korkowców amurskich, co razem tworzy bogatą różnorodność – wyróżniono tutaj aż 124 gatunki i odmiany drzew oraz krzewów.
Druga część Parku Książąt Pomorskich, mianowicie Park im. Książąt Pomorskich 'B', wyróżnia się powierzchnią 3,65 ha i bogactwem flory. Można tam znaleźć 91 różnych gatunków i odmian drzew oraz krzewów, w tym ciekawych rzadkich gatunków, takich jak dąb szypułkowy odm. stożkowa, korek amurski, wierzba babilońska oraz orzech czarny, co czyni park atrakcyjnym miejscem do odkrywania przyrody. Zachodnia część parku kryje w sobie fragment murów miejskich, które ciągną się pomiędzy ul. Juliusza Słowackiego a 1 Maja.
Przypisy
- "Wichura zniszczyła najstarsze drzewo w Koszalinie" Głos Koszaliński, 09.02.2011 r.
- Zespół przyrodniczo-krajobrazowy. [w:] Ekofizjografia do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Koszalina, architektsarp.pl. [dostęp 20.04.2016 r.]
- Plan miasta Koszalina, Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera, Warszawa 2007 r., ISBN 978-83-7539-046-9.
- Wacław Nowicki, Koszalin i okolice, Gdynia: Wydawnictwo Region, 2006 r., s. 49-50.
- Władysław Stachlewski, Koszalin i okolice, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1981 r., s. 27, 34.
Pozostałe obiekty w kategorii "Parki":
Park Dendrologiczny w Koszalinie | Park przy Amfiteatrze w Koszalinie | Park im. Tadeusza Kościuszki w KoszalinieOceń: Park Książąt Pomorskich w Koszalinie