Osiedle Tysiąclecia (Koszalin)


Osiedle Tysiąclecia, dawniej znane jako Mühlentor Vorstadt, to niezwykle interesujący obszar położony w północnej części Koszalina. Historia tej dzielnicy sięga czasów średniowiecza, kiedy to wzdłuż głównego szlaku hanzeatyckiego, przy Bramie Młyńskiej, rozkwitało Przedmieście Młyńskie, znane także jako Przedmieście Bramy Młyńskiej.

W centrum tej osady znajduje się obecnie plac Jana Kilińskiego, kiedyś noszący miano Nikolaiplatz. Przy wylocie drogi do Jamna wybudowano kaplicę pod wezwaniem św. Mikołaja, który od wieków jest patronem zarówno żeglarzy, jak i rybaków. Warto dodać, że przez wiele lat osada specjalizowała się w budowie łodzi oraz małych statków, w których powstających warsztatach szkutniczych wytwarzano jednostki transportowane następnie do pobliskiego Jamna w celu wodowania.

Budynki osady, wznoszone głównie z drewna, nie przetrwały próby czasu, bowiem ich zagładę przyniosła wojna siedmioletnia, a kaplicę zburzono w 1822 roku. Do dnia dzisiejszego z tamtych czasów przetrwały jedynie niewielkie pozostałości, takie jak plac Jana Kilińskiego i charakterystyczny, wrzecionowaty kształt ulicy Podgórnej, dawniej znanej jako Ackerstrasse.

Współczesna zabudowa ulicy Młyńskiej to struktury wzniesione pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku rozpoczęto budowę nowoczesnego osiedla mieszkaniowego, które miało przyjąć formę tzw. wielkiej płyty. Obecnie osiedle Tysiąclecia składa się z typowych pięcio- oraz jedenastokondygnacyjnych bloków mieszkalnych, usytuowanych wzdłuż ulic Młyńskiej, Podgórnej, Budowniczych i Projektantów.

Od 1971 roku, północną oraz wschodnią granicą osiedla jest Aleja Monte Cassino, która wcześniej nosiła nazwę alei Aleksandra Zawadzkiego. Dziś, wzdłuż ulicy Odrodzenia, dawniej Kopfbergstrasse, trwają prace budowlane, mające na celu stworzenie nowoczesnych niskich budynków mieszkalnych, które będą wpisywać się w rozwijający się krajobraz tego interesującego osiedla.

Przypisy

  1. Adam Wolski "Śnieżna zima i zoo, czyli Koszalin 50 lat temu" Koszalin Nasze Miasto 02.03.2016 r.
  2. Wacław Nowicki, Koszalin i okolice, Gdynia: Wydawnictwo Region, 2006, s. 46.
  3. Plan miasta Koszalina Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera Warszawa 2007.
  4. Plan miasta Koszalina 1933, Repetytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych.
  5. Józef Chrząszczyński "Koszalin i okolice" Wydawnictwo Poznańskie 1967 s. 51.

Oceń: Osiedle Tysiąclecia (Koszalin)

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:11