Osiedle Nowobramskie (Koszalin)


Osiedle Nowobramskie jest interesującą dzielnicą miasta Koszalin, które znajduje się w zachodniej jego części. Znajduje się tam ważna trasa komunikacyjna, jaką jest droga krajowa nr 6, łącząca różne regiony Polski.

Do 1945 roku obszar ten był znany pod niemiecką nazwą Neuetor Vorstadt, co świadczy o bogatej historii tego miejsca.

Wiadomości ogólne

Obszar, który obecnie znamy jako Osiedle Nowobramskie, do roku 2005 nosił nazwę Przedmieścia Księżnej Anny. W 2004 roku przeprowadzono konsultacje z lokalnymi mieszkańcami, które przyczyniły się do ustalenia nowej nazwy, na Osiedle Nowobramskie. Warto wskazać, że nowa nazwa jest bezpośrednim tłumaczeniem historycznego określenia „Neuetor Vorstadt”, używanego do 1945 roku.

Osiedle Nowobramskie łączy w sobie funkcje przemysłowo-mieszkaniowe, przy czym dominującym charakterem jest działalność przemysłowa. Obszar mieszkalny koncentruje się głównie w centralnej części osiedla, gdzie znajdują się domy jednorodzinne usytuowane przy ulicach Szarych Szeregów, Zacisze, Miła, Brzozowa, a także częściowo przy ulicy Mieszka I. Wschodnia część osiedla obejmuje obszar między ulicami Żeglarską, Franciszkańską, Energetyków i Morską.

W zachodniej części Osiedla Nowobramskiego ulokowane są tereny przemysłowe, w tym podstrefa Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zakład karny oraz schronisko dla bezdomnych zwierząt. Dodatkowo, od 1 stycznia 2023 roku, w obrębie tego osiedla znalazły się tereny zabudowy jednorodzinnej i szeregowej. Powstały one w wyniku zmian granic, kiedy to część sołectwa Stare Bielice została włączona do Miasta Koszalina.

Na terenie Osiedla Nowobramskiego swoje siedziby mają także liczne przedsiębiorstwa, w tym NordGlass, Schwarte, Dźwigbet, Ar-Bet, Agroma oraz inne. Warto również wspomnieć, że przy ulicy Bohaterów Warszawy mieści się Koszalińskie Centrum Kształcenia oraz Hala Kupiecka.

Obiekty historyczne

W sercu regionu, przy ulicy Morskiej 15, możesz natknąć się na dworek kasztelański, który pochodzi z początku XX wieku. Jest to świadectwo architektury tamtej epoki. Pierwotnie budynek miał charakter parterowy z poddaszem, a jego elewacja frontowa wyróżnia się boniowaniem oraz wydatnym ryzalitem tuż nad wejściem.

Idąc dalej, na posesji przy ulicy Morskiej 17, natrafiamy na młyn Paula Heisiga, który został wybudowany w 1896 roku na zlecenie Juliusa Josepha. Dawniej stanowił on młyn parowy, zdolny do przetwarzania 100 ton zboża dziennie. W 1916 roku, w wyniku modernizacji, zmieniono napęd na elektryczny, co zwiększyło jego wydajność trzykrotnie. Niestety, młyn przetrwał do 1946 roku, kiedy to opuszczający miasto Rosjanie rozmontowali wszystkie maszyny i urządzenia młynarskie.

Obecnie w tym miejscu znajdują się magazyny oraz sklep Zakładów Zbożowo-Młynarskich „Stoisław”. Zespół młyna, jako zabytek, został ujęty w gminnej ewidencji zabytków miasta Koszalina pod numerem 116.

Przypisy

  1. Wykazie obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków miasta Koszalina 2015. bip.koszalin.pl. [dostęp 08.04.2016 r.]
  2. Osiedle Nowobramskie, PGK Koszalin. pgkkoszalin.pl. [dostęp 08.04.2016 r.]
  3. Józef Maciej Sprutta "Koszalińskie wody - wczoraj i dziś !!!" Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina. stara.przyjaciele.koszalin.pl. [dostęp 08.04.2016 r.]
  4. Uchwała Nr XXIV/371/2005 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 29.03.2005 r. w sprawie wystąpienia o zniesienie nazwy części miasta oraz zmianę rodzaju miejscowości w Wykazie urzędowych nazw miejscowości w Polsce. bip.koszalin.pl. [dostęp 08.04.2016 r.]
  5. a b Wacław W. Nowicki, Koszalin i okolice, Gdynia: Wydawnictwo Region, 2006, s. 69-70, ISBN 83-60437-06-8.
  6. a b c Plan miasta Koszalina Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera Warszawa 2007 ISBN 978-83-7539-046-9.

Oceń: Osiedle Nowobramskie (Koszalin)

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:16