Raduszka


Raduszka to niewielki, aczkolwiek ważny potok, który znajduje się w województwie zachodniopomorskim, konkretnie w powiecie koszalińskim. Ma długość zaledwie około 5 kilometrów i przepływa przez gminę Świeszyno oraz w granicach miasta Koszalina. Jego źródła wypływają na podmokłych terenach w zachodniej części wsi Niekłonice.

Ten ciek wodny jest charakterystyczny dzięki zjawisku, które nazywamy bifurkacją. Oznacza to, że w pewnym momencie swojego biegu, Raduszka rozdziela swoje wody do dwóch różnych zlewni rzek. Miejscem, w którym następuje to rozdzielenie, jest dawna wieś Raduszka, która obecnie jest częścią Koszalina od 1988 roku.

W pierwszym kierunku, wzdłuż swojego pierwotnego koryta, Raduszka płynie na południe, uchodząc do rzeki Czarnej, która to z kolei jest dopływem Radwi, a ta dalej prowadzi do Parsęty. W przeciwnym kierunku, potok kieruje się na północ jako dopływ Dzierżęcinki, gdzie ujście znajduje się na granicy Koszalina i Kretomina. Dział wodny, który rozdziela te dwa kierunki, umiejscowiony jest w połowie dawnej wsi Raduszka, a część wód przechodzi przez przepust pod ulicą Wrzosów, kierując się do Radwi.

Z historycznych zapisów wynika, że Raduszka przed znaczącymi zmianami swojego biegu, które miały miejsce w XIII wieku, była dużo większą i spławną rzeką. Obecnie ślad po tym jest widoczny jedynie w postaci rowu poprzecznego do ulicy Gnieźnieńskiej w Koszalinie oraz torów Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.

Warto wspomnieć, że do 1945 roku potok nosił niemiecką nazwę Radeske Bach, a w 1949 roku urzędowo wprowadzono jego polską nazwę, Raduszka.

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 02.04.1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. nr 29, poz. 445, s. 15)
  2. Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina

Oceń: Raduszka

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:24