Zdzisław Krudysz


Zdzisław Krudysz to szanowany polski kolarz szosowy, którego kariera sportowa jest pełna sukcesów.

Urodził się 15 lutego 1961 roku w Koszalinie, co sprawia, że jest on związany z tym regionem kraju.

W ciągu swojej kariery zdobył medale na mistrzostwach Polski oraz miał zaszczyt reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej.

Życiorys

„Zdzisław Krudysz był wybitnym kolarzem, który swoje pierwsze kroki w zawodowym sporcie stawiał w klubie LKS Tęczy Plon Rzeszów, gdzie trenował od 1975 do 1982 roku. Następnie dołączył do Gwardii Katowice, umacniając swoją pozycję na krajowej scenie kolarstwa do 1988 roku. Krudysz przez chwilę reprezentował również grupę Exbud w 1989 roku, a następnie powrócił do LKS Tęczy Plon Rzeszów, gdzie zakończył swoją sportową karierę w 1990 roku.

W ciągu swojej kariery sportowej osiągnął wiele sukcesów. W 1984 roku odniósł swoje pierwsze znaczące zwycięstwo w Wyścigu Kroniki Beskidzkiej oraz w zawodach Startu Bielsko-Biała. Kolejne lata przyniosły mu dalsze triumfy, w tym w 1987 roku, gdy wygrał Wyścig o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej. W 1988 roku Krudysz odniósł ogromny sukces w Małopolskim Wyścigu Górskim, zdobywając pamiętny tytuł w Memoriale płk. Wasyla Skopenki.

Swoje umiejętności udowodnił także w międzynarodowych rywalizacjach. W tym samym roku zajął drugie miejsce w prestiżowym Wyścigu dookoła Nadrenii-Westfalii. Reprezentując Gwardię Katowice, zdobył dwa brązowe medale mistrzostw Polski w drużynowym wyścigu szosowym w latach 1987 i 1988. W 1989 roku, jako kolarz pierwszej polskiej grupy zawodowej Exbud, wziął udział w wielu znaczących zawodach, w tym Tour de Romandie, gdzie zajął 17. miejsce, oraz w wyścigu Paryż-Nicea, którego jednak nie ukończył.

Krudysz miał także okazję reprezentować Polskę na mistrzostwach świata w 1989 roku w wyścigu ze startu wspólnego zawodowców, niestety również nie ukończył tych zawodów. Jego kariera, pełna zarówno sukcesów, jak i wyzwań, zakończyła się w 1990 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskim kolarstwie.

Przypisy

  1. 56ème Championnat du monde sur route 1989
  2. Sylwetka na stronie Museo del Ciclismo
  3. a b c d Bogdan Tuszyński, Henryk Kurzyński: Leksykon 1466 najlepszych zawodniczek i zawodników w kolarstwie polskim 1919–2015 wyd. Warszawa 2016, s. 208.

Oceń: Zdzisław Krudysz

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:11