Paweł Michalak, który przyszedł na świat 13 stycznia 1951 roku w Koszalinie, to postać znana w polskim krajobrazie politycznym oraz w dziedzinie inżynierii. Jako polski polityk, swoją karierę związał z wieloma inicjatywami, które miały na celu rozwój społeczności lokalnych oraz kraju.
Jako inżynier mechanik, Michalak wniósł znaczący wkład w sektor przemysłowy, a również jako przedsiębiorca, zyskał renomę w obszarze biznesowym. Jego doświadczenie obejmuje również pełnienie funkcji senatora VI kadencji, co potwierdza jego zaangażowanie w sprawy publiczne oraz politykę.
Życiorys
Paweł Michalak swoją edukację zakończył w 1972 roku, kiedy to uzyskał dyplom w dziedzinie mechaniki na Wyższej Szkole Inżynierskiej w Koszalinie. Po ukończeniu studiów, rozpoczął pracę jako inżynier w różnych przedsiębiorstwach, w tym w Zakładach Maszyn i Urządzeń Technologicznych Unitra-Unima oraz w Instytucie Maszyn Budowlanych Budor.
W latach 1967-1972 był aktywnym członkiem Stowarzyszenia „Pax” oraz Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (ZSP). Jego zaangażowanie w działalność społeczną uwidoczniło się w 1980 roku, kiedy to przystąpił do „Solidarności”. W trakcie swojej kariery w związku, przewodniczył komisji zakładowej w swoim miejscu pracy, a także pełnił rolę delegata na I Krajowy Zjazd Delegatów, który odbył się w Gdańsku. Jego działalność w NSZZ „S” obejmowała także członkostwo w Komisji Krajowej oraz przewodniczenie Regionowi Pobrzeże.
Paweł Michalak uczestniczył również w niezależnym ruchu wydawniczym, gdzie współorganizował związkowe wydawnictwo i tygodnik „Sierpień ’80”. Jego działalność została przerwana po wprowadzeniu stanu wojennego, w wyniku czego został internowany od grudnia 1981 do kwietnia 1982. Po uwolnieniu, szybko powrócił do pracy zawodowej i na przełomie lat 80. stał na czele regionalnej komisji organizacyjnej „Solidarności”, zasiadając jednocześnie w wojewódzkim Komitecie Obywatelskim jako wiceprzewodniczący.
Na początku lat 90. Michalak pełnił funkcję kierownika w spółdzielczym zakładzie, a następnie zajął się przedsiębiorczością. W latach 1998–2002 był członkiem rady miasta Koszalin. W tym okresie aktywnie włączał się w struktury Ruchu Społecznego AWS, pełniąc rolę członka zarządu regionu. W 2005 roku, z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, zdobył mandat senatorski w okręgu koszalińskim. W Senacie zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, jednak w 2007 roku nie udało mu się uzyskać reelekcji.
Kolejne jego zaangażowanie miało miejsce w 2015 roku, kiedy to znów kandydował do Senatu z listy PiS. W 2016 roku został powołany na stanowisko dyrektora delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie, które sprawował do 2024 roku.
Jako społecznik, Michał był członkiem Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Bolszewizmu, a także przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie objął funkcję prezesa Stowarzyszenia Im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie oraz stanął na czele Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Politechniki Koszalińskiej.
Odznaczenia i wyróżnienia
W 2011 roku Paweł Michalak został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności, co stanowi ważne wyróżnienie w jego karierze. Dodatkowo, w 2018 roku, został wyróżniony nagrodą honorową „Świadek Historii” przyznawaną przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Te odznaczenia świadczą o jego znaczącym wkładzie w dziedzictwo historyczne oraz działalność na rzecz społeczeństwa.
Przypisy
- Serwis PKW – Wybory 2015. [dostęp 09.03.2024 r.]
- IV edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. ipn.gov.pl, 11.12.2018 r. [dostęp 24.09.2019 r.]
- Piotr Polechoński: Paweł Michalak: Kiedyś opozycjonista, teraz dyrektor delegatury. gk24.pl, 02.02.2016 r. [dostęp 24.09.2019 r.]
- Biogram na stronie Senatu (VI kadencja). [dostęp 24.09.2019 r.]
- a b c Nota biograficzna w Encyklopedii Solidarności. [dostęp 24.09.2019 r.]
- M.P. z 2012 r. poz. 366
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Friedrich Dagobert Deetz | Wiesław Stanisław Wójcik | Stefan Romecki | Hermann Haken (prawnik) | Jerzy Tutaj | Joanna Stempińska | Barbara Grygorcewicz | Janusz Janke | Krzysztof Modliński | Marek Żeromski | Lech Czerwiński | Jarosław Drozd | Marek Hok | Jakub KowalikOceń: Paweł Michalak