Jarosław Jerzy Drozd, urodzony 13 czerwca 1955 roku w Koszalinie, to wybitna postać w polskim świecie nauki oraz polityki. Jako politolog, jego prace i badania koncentrują się na kluczowych zagadnieniach związanych z polityką i społeczeństwem. Jego wkład jako dyplomaty i urzędnika konsularnego odzwierciedla jego zaangażowanie w sprawy międzynarodowe oraz rozwój relacji między Polską a innymi krajami.
Dodatkowo, Jarosław Drozd jest również pracownikiem naukowo-dydaktycznym, co świadczy o jego pasji do edukacji i dzielenia się wiedzą ze studentami. Jego doświadczenie oraz wiedza czynią go ważną osobistością w swojej dziedzinie.
Życiorys
Jarosław Drozd jest uznawanym specjalistą w dziedzinie nauk politycznych oraz historii stosunków międzynarodowych. UkończyłVII LO im. Dąbrówki w Poznaniu w 1974 roku, a następnie studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zdobył wykształcenie w 1978 roku.
W latach późniejszych, był doktorantem w Instytucie Nauk Politycznych na UAM oraz asystentem w Instytucie Nauk Ekonomicznych i Społecznych Politechniki Poznańskiej. W 1986 roku obronił doktorat w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, którego tematem była Proces normalizacji stosunków PRL-RFN 1970–1982, pod kierunkiem promotora Mieczysława Tomali. Natomiast habilitację uzyskał w 1999 roku na Wydziale Nauk Społecznych UAM, na podstawie rozprawy zatytułowanej Sojusz nadziei. Polsko-niemiecka współpraca wojskowa po 1989 roku.
Drozd rozpoczął karierę w polskiej służbie zagranicznej, gdzie zajmował różnorodne stanowiska, m.in. asystenta oraz starszego asystenta w PISM w okresie 1978-1986. Następnie, przez cztery lata, odbywał obowiązki II i I sekretarza w wydziale politycznym ambasady RP w Berlinie, a także zdobył cenne doświadczenie na stypendiach naukowych w prestiżowych instytucjach.
W ciągu swojej kariery miał możliwości pracy na międzynarodowej scenie naukowej, wykładając w Uniwersytecie w Poczdamie. Kontynuował działalność w MSZ, gdzie pełnił kluczowe role, np. radcy ministra, a także radcy w ambasadzie w Wiedniu między 1995 a 2002 rokiem. Doprowadziło to go do objęcia stanowiska zastępcy dyrektora w Departamencie Systemu Informacji MSZ, a później do roli konsula generalnego najpierw w Sankt Petersburgu, a potem we Lwowie.
Jarosław Drozd zakończył swoją służbę w MSZ w 2019 roku, a od 2002 roku jest również profesorem na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie angażuje się w rozwój akademicki swoich studentów.
Odznaczenia
Jarosław Drozd to osoba, której osiągnięcia i zasługi zostały docenione poprzez przyznanie licznych odznaczeń. Poniżej znajdują się kluczowe wyróżnienia, jakie otrzymał podczas swojej kariery:
- Order „Za zasługi” III klasy (Ukraina, 2015),
- Krzyż Komandorski II Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki Austrii (2007),
- Złoty Medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” (2010),
- Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Turystyki”.
Przypisy
- WiktorW. Ferfecki WiktorW., Zmiany w MSZ. Wymiotło kilkudziesięciu dyplomatów [online], www.rp.pl, 23.05.2019 r. [dostęp 25.07.2019 r.]
- УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №367/2015 Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Конституції України. president.gov.ua, 27.06.2015 r. [dostęp 24.03.2024 r.]
- Instytut Politologii UKSW – Jarosław Drozd [online], politologia.uksw.edu.pl [dostęp 01.09.2018 r.]
- a b Komisja Łączności z Polakami za Granicą /nr 89/ Biuletyn nr 5474/VI [online], 18.08.2011 r.
- Aufstellung aller durch den Bundespräsidenten verliehenen Ehrenzeichen für Verdienste um die Republik Österreich ab 1952 (lista odznaczonych 1952-2012)
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Lech Czerwiński | Paweł Michalak | Friedrich Dagobert Deetz | Wiesław Stanisław Wójcik | Stefan Romecki | Hermann Haken (prawnik) | Jerzy Tutaj | Joanna Stempińska | Barbara Grygorcewicz | Janusz Janke | Marek Hok | Jakub Kowalik | Marek Żeromski | Krzysztof ModlińskiOceń: Jarosław Drozd