Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Koszalinie


Kościół Zielonoświątkowy w Koszalinie stanowi ważny element społeczności religijnej w Polsce. Jest to zbór, który należy do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej, mający swoją centralną siedzibę w Koszalinie, przy ulicy Jutrzenki 5.

Ten dynastyczny zbór odgrywa znaczącą rolę w lokalnej wspólnocie, oferując wsparcie duchowe oraz około religijne usługi dla wiernych i osób poszukujących więzi z Bogiem.

Historia

„Zbór zielonoświątkowy w Koszalinie, który wpisuje się w szereg Kościołów ewangelicznych w Polsce, został założony w 1953 roku. Od 1 lipca 1954 roku jego siedzibą stał się dawny kościół metodystyczny zlokalizowany przy ul. Zwycięstwa 127. Budynek ten został odebrany parafii metodystycznej przez Urząd do Spraw Wyznań i przekazany Zjednoczonemu Kościołowi Ewangelicznemu.

W okresie 1954–1956 liderem zboru był Mieczysław Suski, który w 1960 roku został zastąpiony przez Jana Rudkowskiego. W 1971 roku metodyści uzyskali możliwość użytkowania jednej trzeciej powierzchni swojego poprzedniego obiektu. Zbór zielonoświątkowy zdołał zatrzymać pozostałe dwie trzecie budynku. Po rozwiązaniu Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego, zielonoświątkowcy zostali częścią nowo powstałego Kościoła Zielonoświątkowego.

W 1990 roku na stanowisko pastora został powołany Marek Kamiński. Jego kadencja obfitowała w zmiany, gdyż w latach 2004–2008 pełnił także rolę zastępcy Prezbitera Naczelnego Kościoła Zielonoświątkowego, Mieczysława Czajko. Jednakże w końcu 2005 roku, w związku z decyzją władz miasta o budowie obwodnicy, zbór musiał opuścić swój dotychczasowy kościół, który został następnie rozebrany w grudniu tego samego roku.

W ramach rekompensaty za utratę obiektu, zielonoświątkowcy przenieśli się do nowego budynku przy ul. Jutrzenki 5. W 2008 roku Marek Kamiński został mianowany nowym Prezybiterem Naczelnym Kościoła Zielonoświątkowego, co oznaczało zakończenie jego działalności w koszalińskim zborze w 2009 roku.

Na koniec 2010 roku wspólnota liczyła 180 wiernych, w tym 132 ochrzczonych członków. W 2011 roku nowym pastorem został Marek Kurkierewicz, który później przeszedł do Kościoła Chrystusowego w RP, przejmując rolę pastora w Społeczności Chrześcijańskiej w Koszalinie.

W dniu 14 stycznia 2012 roku założono tu Szczep nr 30 organizacji harcerskiej „Royal Rangers”, który funkcjonował do 11 czerwca 2019 roku. W styczniu 2015 roku przy zborze rozpoczęła działalność Akademia Biblijna, w której uczestnicy brali udział w spotkaniach dotyczących Pisma Świętego, archeologii, historii oraz relacji między wiarą a nauką. Wkrótce prowadzenie Akademii przejęła Społeczność Chrześcijańska w Koszalinie.

Koszalińska wspólnota zielonoświątkowa była aktywna w organizacji różnorodnych konferencji, seminariów i spotkań, a także prowadzeniu zbiórek charytatywnych. Oferowane były również grupy domowe. Międzyszkolny Punkt Katechetyczny, działający przy zborze w roku szkolnym 2015/2016, obejmował 40 uczniów, podzielonych na grupy wiekowe: nauczanie wczesnoszkolne (klasy I–III), klasy IV–VI, młodzież gimnazjalna oraz uczniowie szkół średnich.

Wspólnota prowadziła również Stowarzyszenie „Razem”, mające na celu integrację dzieci, młodzieży oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, oferując im równe szanse w rozwoju. Organizacja współpracowała z instytucjami państwowymi, samorządowymi oraz innymi organizacjami pozarządowymi.

W związku z remontem budynku, w którym mieści się Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Koszalinie, od maja 2024 roku w nowej siedzibie odbywają się także nabożeństwa baptystyczne.


Oceń: Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Koszalinie

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:9