Muzeum z siedzibą w Koszalinie jest ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu, które ma swoją historię sięgającą 1947 roku. W ciągu lat swojej działalności instytucja ta zdobyła uznanie i w 2009 roku została wpisana do Państwowego Rejestru Muzeów pod numerem 100.
Jako miejsce chroniące lokalne dziedzictwo, Muzeum w Koszalinie pełni kluczową rolę w edukacji społeczeństwa o historii i kulturze regionu.
Historia
Początki koszalińskiego muzeum sięgają okresu przed I wojną światową. W 1912 roku miało miejsce otwarcie pierwszej wystawy przez niemieckie Towarzystwo Krajoznawcze i Ochrony Kraju w ratuszu staromiejskim. Dwa lata później, instytucja znana jako Heimatmuseum, została przeniesiona do Domu Miejskiego, który obecnie pełni funkcję polikliniki zlokalizowanej przy ul. Szpitalnej 2. W 1929 roku muzeum zyskało nową siedzibę w budynku przy ul. Gdańskiej, dzisiaj znanym jako ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 53.
Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, muzeum zostało zlikwidowane. Jednak po wojnie, Muzeum w Koszalinie przejęło część zbiorów dawnych wystaw Heimatmuseum. 15 czerwca 1947 roku rozpoczęło działalność w nowej lokalizacji przy ul. Piłsudskiego. Na początku, do 1949 roku, instytucją zarządzało miasto Koszalin, a następnie muzeum zostało upaństwowione.
Od 1 stycznia 1999 roku, muzeum ponownie podlega Urzędowi Miejskiemu w Koszalinie, a od roku 2000 przyjęło swoją obecną nazwę. Działa ono jako ważna instytucja kulturalna, dbająca o dziedzictwo regionu oraz jego historię.
Zbiory
Muzeum w Koszalinie posiada bogatą kolekcję różnorodnych zabytków.
W swoich zbiorach koncentruje się na artefaktach archeologicznych, które głównie pochodzą z obszaru Pomorza. Muzeum zbiera również historiczne przedmioty, a w ich skład wchodzą m.in. numizmaty oraz medale.
Warto także wspomnieć o obecności eksklibrisów zarówno polskich, jak i zagranicznych, mebli, a także wyrobów rzemiosła artystycznego.
W zbiorach muzeum znajdują się także dzieła sztuki, w tym malarstwo dawne oraz współczesne, a także cenne zabytki etnograficzne, które odnoszą się do rzemiosła, kultury i sztuki ludowej Pomorza.
Działalność
Muzeum aktywnie angażuje się w najróżniejsze działania, organizując zarówno stałe, jak i czasowe wystawy, a także imprezy plenerowe. Oprócz tego, instytucja ta prowadzi działalność edukacyjną oraz wydawniczą.
Wystawiennictwo
„Sztuka dawna i rzemiosło od baroku do secesji”
W kamienicy Gellerta znajduje się stała ekspozycja, która prezentuje sztukę dawną oraz wnętrza stylowe, sięgające epok baroku, empiru, biedermeieru, a także secesji i II połowy XIX wieku. W wystawie uwzględniono szereg zabytków, w tym meble, obrazy, rzeźby oraz różnorodne rzemiosło artystyczne.
Pierwszy pokój odzwierciedla charakter wczesnobarokowego wnętrza z XVII wieku. Wyeksponowane zostały typowe meble pomorskie z tego okresu, w skład których wchodzą m.in. dwie szafy datowane na 1697 rok oraz bogato zdobiony kredens. Ściany zdobią portrety, z najstarszym wizerunkiem Katarzyny Kalkstein, żony sędziego malborskiego. Obok malarstwa portretowego, znaleźć można obrazy przedstawiające sceny rodzajowe, a także martwą naturę.
W drugim pomieszczeniu, urządzonym w stylu barokowym z XVIII wieku, z kolei, zwracają uwagę różnorodne meble oraz portrety. Ekspozycja tych czasów ukazuje kilka XVIII-wiecznych szaf, komodę, stół, a także fotel zdobiony akantową snycerką. Oprócz tego, na ścianach zobaczymy portrety szlacheckie, w tym słynny portret małżeństwa Steinwehr.
Salon niebieski ukazuje sztukę początku XIX wieku, dominującą w stylu empire. Styl ten związany jest z okresem Cesarstwa Napoleona, a jego cechy zebrane w meblach, takich jak szezlong czy okrągły stół, odzwierciedlają zafascynowanie kulturą antyczną. Portret damy autorstwa szwedzkiego malarza Fredrica Westina z 1829 roku to niezwykle reprezentatywne dzieło tej epoki.
W salonie ciemnozielonym można dostrzec typy mebli i malarstwa biedermeierowskiego. Rozwijał się on w latach 1815-1850, kiedy to meble charakteryzowały się prostotą, doskonałym wykonaniem oraz komfortem. Ściany zdobią portrety typowych przedstawicieli mieszczaństwa, które wnoszą do pomieszczenia atmosferę intymności.
Pokój żółty przedstawia wnętrze z okresu historyzmu, pełne neobarokowych i neorenesansowych elementów oraz realistycznych portretów. W kolejnych pomieszczeniach jasnozielonego salonu zgromadzono obiekty związane z secesją, będącą ruchem nowatorskim końca XIX wieku.
„Osieki 1963–1981”
Wystawa prezentuje dzieła powstałe podczas plenerów w Osiekach, które miały miejsce w latach 1963-1981. Zestaw zawiera prace uznanych artystów, takich jak Henryk Stażewski, Tadeusz Kantor, Józef Robakowski, Edward Krasiński, Henryk Morel, Marian Bogusz, Natalia LL oraz Jerzy Fedorowicz.
„Koszalin od średniowiecza do współczesności”
Ekspozycja ta, obrazująca kluczowe etapy rozwoju Koszalina, ukazuje zarówno zmiany w jego wyglądzie, jak i działalność samorządu oraz osiągnięcia kulturalne miasta od jego powstania do dnia dzisiejszego.
„Monety i medale ze zbiorów własnych Muzeum w Koszalinie”
Wystawa ta przedstawia historię mennictwa, ukazując zbiorczy przegląd monet od czasów starożytnych, w tym skarb denarów z I i II wieku n.e., aż po współczesność z zbiorami srebrnych monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski, a także medali królewskich wydawanych przez koszaliński oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
„Pomorska Codzienność Połowy XX wieku.”
Ta stała wystawa przenosi nas w czasy, gdy teren Pomorza został zasiedlony przez osadników z różnych regionów Polski. Wystawa ta ukazuje, jak przedmioty codziennego użytku wspierały nowo przybyłych osadników w tworzeniu nowego życia w nowym miejscu. Skarby, które przynieśli ze sobą, są świadectwem ich kulturowej tożsamości oraz bogactwa przeszłości.
„Warsztat szewski”
Na ekspozycję tej tematyki składają się przedmioty i narzędzia, które funkcjonowały w szewskim rzemiośle. Mimo widocznego zużycia, wszystkie eksponaty są w pełni sprawne.
„Kuźnia pomorska”
Ekspozycja ta prezentuje narzędzia kowalskie, w tym kowadła, młoty i mniej znane narzędzia, takie jak przecinaki czy gładziki.
„Pradzieje Pomorza”
Wystawa archeologiczna ukazuje historię osadnictwa w Pomorzu oraz wierzenia społeczeństw od zamierzchłych czasów do średniowiecza. Częścią tej wystawy jest również zaaranżowany wykop archeologiczny, w którym można zobaczyć zabytki w stanie, w jakim znajdują się podczas pracy archeologów.
Pozostałe formy działalności
Pracownicy muzeum organizują różnorodne lekcje oraz zajęcia plastyczne, prowadząc także wykłady dla społeczności lokalnej. Od 1970 roku działa tutejsza biblioteka, a od 1971 roku wydawany jest periodyk „Koszalińskie Zeszyty Muzealne”. Muzeum aktywnie publikuje informatory, katalogi wystaw oraz książki naukowe, a także przygotowało serię monografii dotyczących środkowopomorskich miast, takich jak Białogard, Świdwin czy Drawsko Pomorskie.
Przypisy
- Koszalińskie Zeszyty Muzealne – Bałtycka Biblioteka Cyfrowa [online], www.bibliotekacyfrowa.eu [dostęp 02.06.2020 r.]
- Historia | Muzeum w Koszalinie [online], www.muzeum.koszalin.pl [dostęp 02.06.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie | Muzeum Wody w Koszalinie | Dział Etnograficzny Muzeum w KoszalinieOceń: Muzeum w Koszalinie