Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie jest samorządową instytucją kultury, której zadaniem jest prowadzenie oraz rozwijanie sztuki widowiskowej w regionie. Podstawowym celem teatru jest przygotowywanie oraz wystawianie różnorodnych utworów dramatycznych, zarówno z repertuaru narodowego, jak i światowego.
Teatr ma na celu tworzenie, upowszechnianie oraz ochronę dóbr kultury, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki teatralnej oraz różnych dyscyplin artystycznych, które integrują się wokół teatru. Organizatorem tej instytucji jest miasto Koszalin, co świadczy o lokalnym zaangażowaniu w rozwój kultury.
W Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie pracuje około 30 utalentowanych aktorów, którzy wcielają się w różnorodne postaci w ramach wystawianych spektakli. Siedziba teatru znajduje się przy Placu Teatralnym 1, w budynku stworzonym z myślą o jak najlepszej obsłudze miłośników sztuki teatralnej.
Taki teatr zapewnia ponadto trzy różne sceny, które są dostosowane do różnych potrzeb i charakteru przedstawień:
- Duża Scena wraz z balkonem, która oferuje 354 miejsca, z możliwością dostawienia 26 dodatkowych miejsc,
- Scena na zapleczu, która dysponuje 120 nienumerowanymi miejscami,
- Mała Scena, która ma 60 oraz 75 nienumerowanych miejsc, w zależności od scenografii danego spektaklu.
Historia
Instytucja kultury, o której mowa, została ustanowiona 1 listopada 1953 roku, w oparciu o decyzję Ministra Kultury i Sztuki. Teatr ten był pionierski na polskim gruncie, ponieważ stanowił pierwszą w kraju scenę, która uzyskała finansowanie z budżetu Wojewódzkiej Rady Narodowej. W momencie jego powstania, wszystkie inne profesjonalne teatry były w pełni państwowe i podlegały centralnym organom kontrolnym, co czyniło tę inicjatywę wyjątkową.
Pierwszy sezon artystyczny rozpoczął się od spektaklu „Śluby panieńskie” autorstwa Aleksandra Fredry, którego premiera miała miejsce 16 stycznia 1954 roku w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury. Teatr zorganizował tam swoją pierwszą premierę, wynajmując scenę na tę wyjątkową okazję.
Pod rządami dyrektora Tadeusza Aleksandrowicza, instytucja ta w końcu zyskała własną siedzibę. Nową lokalizacją został gmach dawnego kościoła ewangelickiego, zbudowanego w 1906 roku, który został gruntownie wyremontowany i przystosowany do funkcjonowania teatru. 12 kwietnia 1958 roku miała tam miejsce uroczysta premiera dzieła „Fantazy” autorstwa Juliusza Słowackiego. Wybór tego dramatu był zamierzony i symboliczny, ponieważ od tej pory teatr w Koszalinie nosił imię wielkiego polskiego poety.
W latach 2007–2023 stanowisko dyrektora teatru zajmował Zdzisław Derebecki, który z powodzeniem kierował instytucją przez wiele lat. W 2023 roku wyłoniono nowego dyrektora, Andrzeja Mielcarka, który rozpocznie swoją kadencję 1 września, na okres trzech lat, wzbudzając zainteresowanie przyszłych projektów teatralnych.
Przypisy
- a b Krzysztof Klinkosz: Andrzej Mielcarek został nowym dyrektorem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Polskie Radio Koszalin. [dostęp 15.06.2023 r.]
- Joanna Boroń: Koszaliński Bałtycki Teatr Dramatyczny będzie miał nowego dyrektora. Głos Koszaliński. [dostęp 15.06.2023 r.]
- Kontakt [online], Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie [dostęp 08.05.2022 r.]
- Plan widowni [online], Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie [dostęp 08.05.2022 r.]
- Uchwała Nr XX/278/2012 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 26.04.2012 r. ws. nadania Statutu (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2012 r. poz. 1171)
- a b Roman Wojcieszak. 50 lat Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (1953-2004). „Rocznik Koszaliński”, s. 109-110, 2004.
Pozostałe obiekty w kategorii "Teatry":
Teatr Muzyczny Adria | Teatr Propozycji „Dialog” w KoszalinieOceń: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie