Walery Józef Jasiński to postać o bogatym życiorysie, zasługująca na szczególną uwagę. Urodził się 21 lutego 1904 roku w Koszalinie, a swoją misję duchową kontynuował na emigracji w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarł 19 listopada 1981 roku w Orchard Lake w Michigan.
Był polskim księdzem katolickim, kanonikiem i prałatem, który odegrał istotną rolę w społeczności Polonii amerykańskiej. Jego działalność i zaangażowanie w życie kościoła oraz polskiej diaspory miały znaczący wpływ na wielu wiernych i ich rodziny.
Dzieciństwo i edukacja
Walery Jasiński, będący synem Jakuba Jasińskiego oraz Wiktorii, z domu Błażejewicz, rozpoczął swoje życie w 1908 roku, kiedy to rodzina przeprowadziła się do Mysłowic. W nowym miejscu zamieszkania uczęszczał do lokalnej szkoły powszechnej, a jego edukacja kontynuowana była w Królewskim Gimnazjum w Mysłowicach od 1914 roku. Po zakończeniu nauki i uzyskaniu matury w 1923 roku, zdecydował się na rozpoczęcie studiów teologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W trakcie drugiego roku swoich studiów, Administrator Apostolski polskiej części Górnego Śląska, August Hlond – przyszły kardynał i prymas Polski, dostrzegł jego talent i wysłał kleryka Jasińskiego do Rzymu, aby kontynuował naukę na Uniwersytecie Gregorianum.
Kapłaństwo
Święcenia kapłańskie Walerego Jasińskiego miały miejsce 14 października 1928 roku, a sam sakrament udzielił mu biskup katowicki Arkadiusz Lisiecki. Jego msza prymicyjna odbyła się w Mysłowicach 17 października 1928 roku. Po przyjęciu święceń, przez rok pełnił funkcję wikarego w Dębie, a następnie pracował jako katecheta w Żeńskim Seminarium Nauczycielskim w Nowej Wsi.
Dalsze losy późniejszego duchownego obejmowały także rolę ojca duchowego w Śląskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, gdzie pod jego opieką duchową znalazło się m.in. trzech kleryków, którzy w przyszłości zostali biskupami – jednym z nich był obecny biskup senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Ignacy Jeż.
W następnych latach Jasiński został wizytatorem nauki religii w szkołach handlowych oraz przemysłowych, z ramienia Kurii Biskupiej w Katowicach. Jako osoba aktywna w propagowaniu wartości chrześcijańskich wśród polskich nauczycieli i uczniów, starał się odpowiedzieć na rosnące znaczenie lewicującego Związku Nauczycielstwa Polskiego, który promował świeckie podejście do edukacji.
W swoich przemyśleniach na ten temat, Walery Jasiński podzielił się swoimi spostrzeżeniami w książce pt. „O Katolicką szkołę w Polsce”. Zauważał, że zjawiska związane z tym ruchem mogły doprowadzić do upadku autorytetu moralnego nauczycieli jako przewodników dla swoich podopiecznych.
Konsekwencją tego upadku mogło być nasilenie problemów patologicznych wśród młodzieży, takich jak chuligaństwo, nałogi, czy zbytnia samowola, co w dłuższej perspektywie mogło prowadzić do całkowitego załamania się systemu wartości oraz zasad obowiązujących w nowoczesnym społeczeństwie.
Emigracja
Latem 1939 roku, ksiądz Walery Jasiński przybył do Stanów Zjednoczonych z zamiarem zbadania funkcjonowania lokalnych szkół handlowych oraz przemysłowych, a także ich systemu edukacji. Niestety, jego plany zostały zakłócone przez wybuch II wojny światowej, co uniemożliwiło mu powrót do Polski. W tym samym roku objął stanowisko profesora w Seminarium Polskim w Orchard Lake, gdzie poświęcił się pracy aż do końca swojego życia.
Ksiądz Jasiński uczył w seminarium oraz w dwóch innych instytucjach edukacyjnych, takich jak Polskie Zakłady Naukowe, wykładając przedmioty takie jak dogmatyka, katechetyka, apologetyka oraz religię. Angażował się również w duszpasterstwo w parafiach skupiających Polonię amerykańską, takich jak: Bożego Ciała, Przemienienia Pańskiego w Detroit, Trójcy Świętej w Windsor, Zmartwychwstania Pańskiego w Detroit oraz św. Stefana w New Boston. W okresie po zakończeniu II wojny światowej zorganizował pomoc dla polskiego Kościoła.
Był kapelanem kilku polonijnych organizacji, m.in. Stowarzyszenia Polskich Akademików Academia. Ksiądz Jasiński aktywnie wspierał polskość w Stanach Zjednoczonych, prowadząc rekolekcje, wykłady, odczyty oraz prelekcje. Napisał około 300 artykułów, które publikowane były w amerykańskich czasopismach w języku polskim i angielskim. Wśród jego zasług znajduje się również współzałożenie i długoletnia kadencja na stanowisku prezesa Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego. Ponadto przewodniczył dystryktowi Detroit-Windsor Katolickiego Stowarzyszenia Filozofów oraz pełnił rolę asystenta kościelnego Stowarzyszenia Veritas.
W 1958 roku został naczelnym redaktorem polonijnej gazety Sodalis Polonia w Orchard Lake, którą prowadził aż do swojej śmierci. Organizował również pielgrzymki dla polonijnej młodzieży do Polski. Przyjaźnił się z wieloma prominentnymi postaciami, w tym z kardynałami: Kominkiem, Wojtyłą oraz Stefanem Wyszyńskim. Po wyborze Jana Pawła II na papieża, ksiądz Jasiński z inicjatywy utworzył modlitewną grupę Krucjata Pomocy Ojcu Świętemu.
Ksiądz Walery Jasiński był członkiem wielu organizacji naukowych zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i poza nimi. Napisał szereg prac naukowych zajmujących się pedagogiką, wychowaniem, teologią oraz problemami emigracyjnymi. Jego działalność została doceniona, gdy w 1958 roku otrzymał tytuł honorowego kanonika diecezji katowickiej. W 1963 roku papież Jan XXIII wyniósł go do godności prałata domowego. Studenci z Kolegium Najświętszej Maryi Panny wręczyli mu Złoty Klucz, uznając jego umiejętności w zakresie nauczania oraz otwierania w drzwi do wiedzy o Polsce.
Ostatecznie, ksiądz Walery Jasiński został pochowany w Orchard Lake.
Przypisy
- Mieczysław M. Pater, Słownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku, wyd. 1, Katowice 1996 r., s. 148-149, ISBN 83-7030-177-0 [dostęp 12.05.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Piotr Krakowiak | Marek Rybiński | Jakob FabriciusOceń: Walery Jasiński (duchowny)